Godziny Otwarcia: Poniedziałek - Piątek 9.00 - 17.00

Który rodzaj paneli fotowoltaicznych jest najlepszy?

Rozwój technologiczny pozwolił nam na wykorzystywanie darów natury do pozyskiwania energii. Jednak dotychczasowe źródła, takie jak węgiel coraz bardziej maleją, dlatego tak ważnym jest, by zadbać o dobro naszej planety dla przyszłych pokoleń. Pozwala na to używanie właśnie energii odnawialnej. To dzięki niej nie przyczyniamy się do wykorzystywania i tak już kurczących się złóż węgla. Fotowoltaika to świetny pomysł na wykorzystanie czegoś powszechnego, na przekształcenie tego w energię. To pozwala bez końca powtarzać ten proces bez zużycia jakiegokolwiek z surowców. Jednak kiedy już zdecydujemy się na wykorzystanie energii odnawialnej, rodzi się pytanie: „Który rodzaj paneli fotowoltaicznych jest najlepszy?”. Odpowiemy państwu i pokażemy wszystkie plusy i minusy poszczególnych rodzajów.

 

Panele polikrystaliczne

 

Są to obecnie najpopularniejsze panele fotowoltaiczne na rynku, co ma wiele powodów. Należy najpierw jednak zapoznać się z ich strukturą i tym, dlaczego też są tak często wybierane. Panele polikrystaliczne składają się z wielu kryształów krzemu. Jest to znacznie tańsze i łatwiejsze do wytworzenia, w przeciwieństwie do paneli monokrystalicznych z oczywistych względów. Jednakże struktura wielo-kryształowa przekłada się na niższą sprawność samych modułów. 

Należy jednak pamiętać, że mimo to są tańsze i bardziej powszechne, co przekłada się na większą skalę produkcji. To natomiast powoduje, iż na rynku jest coraz więcej ekspertów od wytwarzania takich paneli, dzięki czemu możemy wybierać spośród świetnie wykonanych paneli, które zostały dokładnie dopracowane. 

 

Panele monokrystaliczne

 

Różnią się one od paneli polikrystalicznych tym, że ich moduły stworzone są z wyłącznie jednego kryształu krzemu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie i bardzo korzystne, gdyż ich konwersja energii słonecznej w prąd jest na bardzo wysokim poziomie. Wynosi bowiem około 25%, co jest satysfakcjonującym wynikiem na dzisiejsze standardy. 

Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze ich moc przekłada się na lepszą wydajność całego panelu. Wynika to z tego, że są skonstruowane na planie wielokątów, dlatego też trudno im jest pokryć całą powierzchnię. Jednak mimo to są również popularne na rynku i są często wybierane przez konsumentów. 

 

Panele cienkowarstwowe

 

Są to najtańsze panele fotowoltaiczne. Bardzo przystępne dla konsumentów stawiających na niską cenę, jednak w parze z nią idzie gorsza jakość oraz sprawność. Ich podatność na wysokie temperatury nie jest tak duża, przez co w lecie spadek ich możliwości nie będzie tak odczuwalny. Jednak, by działały należycie wymagają droższej instalacji, co niektórych zainteresuje, a innych odwiedzie od tych paneli. 

 

Jaki rodzaj paneli najlepszy?

 

Jest to w głównej mierze zależne od naszych oczekiwań. W tym artykule są wszystkie ważniejsze informacje na ten temat, dlatego przy wyborze rodzaju paneli fotowoltaicznych kierować się właśnie tymi radami. Tak czy inaczej najczęściej wybieranymi panelami są monokrystaliczne, co pokazuje ich udział w rynku oraz dostępność. 

 

Masz pytania?

Napisz do Nas

Skontaktuj się z Nami

Nasz kontakt