Godziny Otwarcia: Poniedziałek - Piątek 9.00 - 17.00

On-grid i off-grid, czyli czym różnią się od siebie te dwie instalacje fotowoltaiczne?

Jeśli są państwo tutaj, to z pewnością jesteście zainteresowani panelami fotowoltaicznymi, które niepodważalnie są obecnie bardzo opłacalnym i świetnym ekologicznie źródłem energii. Dlatego też, jeśli już decydujemy się na zamontowanie u siebie na podwórzu, lub na dachu instalacji fotowoltaicznej – to warto dowiedzieć się czym są instalacje on-grid i off-grid. Która z nich jest dla nas lepsza, i która będzie się sprawdzała na naszej posesji? Tego wszystkiego dowiedzą się państwo z dalszej lektury. Serdecznie zapraszamy!

 

Instalacja off-grid to przede wszystkim niezależność od dostawcy energii!
 

Zazwyczaj myśląc o instalacji fotowoltaicznej, myślimy o niezależności. Tym właśnie jest off-grid. Jest to taki rodzaj instalacji, który zbiera energię słoneczną, zmienia ją w prąd przemienny i gromadzi w konkretnych akumulatorach zamontowanych gdzieś w bezpiecznym miejscu. Wszystko jest oczywiście uzależnione od ich pojemności, dlatego też im większe, tym dłużej będziemy mogli z nich korzystać. Jest to o tyle dobra instalacja, że idealnie sprawdza się wtedy, gdy panele nie generują nam wystarczającej ilości prądu elektrycznego. Wówczas złoża energii przechowywane w akumulatorach są wykorzystywane do zasilania urządzeń elektrycznych w naszych domach. Dlatego też nagromadzona w lecie energia, może być wykorzystana w zimie, gdy efektywność paneli fotowoltaicznych jest mniejsza. Z tego powodu instalacje off-grid poleca się, gdy chcemy być całkowicie niezależni od firm oferujących energię elektryczną. Ponadto świetnie sprawdza się w miejscach, gdzie podłączenie do linii energetycznej nie jest stałe, bądź jest niemożliwe.

 

Instalacja on-grid to świetna inwestycja, gdyż sprzedaje się nadmiar wyprodukowanej energii
 

Dokładnie tak. Jest to instalacja, dzięki której nic się nie zmarnuje. Produkowana przez nasze panele fotowoltaiczne energia jest prowadzona do naszego domu, gdzie zasila wszystkie urządzenia elektryczne, jeśli jednak występuje jej nadmiar, jest on prowadzony do sieci energetycznej i sprzedawany. Pozwala to na świetne rozwiązanie, dzięki któremu żadna energie elektryczna nie zostanie zmarnowana. Ponadto jeśli w zimę nasza instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie wyprodukować wystarczająco energii, by zasilić całą posesję, to jest on pobierany z sieci energetycznej, do której nasz dom jest podpięty. Oczywistym jest więc, że instalacja on-grid nie posiada akumulatora, którego zadaniem byłoby gromadzenie energii. Posiada natomiast licznik dwukierunkowy, dzięki któremu wiadomo ile energii produkujemy, oraz ile z niej ma do nas wrócić. 

 

Która instalacja lepsza?
 

To już jest wybór każdego inwestora, gdyż oba rodzaje instalacji mają swoje plusy. Jeśli chcemy mieć niezależną energię elektryczną, z której będziemy mogli korzystać np. w domku z dala od cywilizacji, to wybór powinien paść na instalacje off-grid. Jeśli natomiast interesuje nas ciągły zysk, oraz zmniejszenie rachunków za prąd podczas zimy, to instalacja on-grid sprawdzi się doskonale.

 

Masz pytania?

Napisz do Nas

Skontaktuj się z Nami

Nasz kontakt