Godziny Otwarcia: Poniedziałek - Piątek 9.00 - 17.00

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Coraz więcej osób jest zainteresowanych energią odnawialną, co daje nadzieje naszej planecie na lepsze jutro. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że Ziemia umiera. Na szczęście, dzięki coraz lepiej prosperującym przedsiębiorstwom oferującym instalacje paneli fotowoltaicznych, tak negatywny obraz przyszłości jest już coraz mniej aktualny. Wybierając energię odnawialną wybieramy dobro zarówno nasze, naszych dzieci, jak i całej planety. Dzięki temu coraz więcej osób szuka wiadomości o fotowoltaice i o tym jak ona działa. W tym artykule można się dowiedzieć jak działają panele fotowoltaiczne

 

Panele fotowoltaiczne – energia prosto ze Słońca!

 

Kiedy słyszymy o energii odnawialnej, często zdarza się myśleć o tym, że nie jest ona w stanie wygenerować wystarczająco dużo prądu, aby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne całego domostwa. Jest to jednak błąd myślowy, gdyż obecnie panele fotowoltaiczne generują na tyle dużo prądu, że często ich posiadacze sprzedają prąd firmom energetycznym, gdyż produkują jej w nadmiarze. Jednak jak to działa? Za przykład bardzo dobrze objąć sobie np. bateryjkę w kalkulatorze. Taka mała powierzchnia wklęsła z kilkoma paskami. To właśnie jej naświetlenie pozwalało kalkulatorowi na generowanie energii, która zasilała urządzenie. Tak samo wygląda to w przypadku tych większych paneli fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne działają na takiej zasadzie, że zbierają promienie słoneczne i zmieniają je w energię elektryczną. Następnie całe specjalistyczne wnętrze panela nadaje tej energii takie natężenie i napięcie, jakie płynie w domowych kontaktach. Tak w skrócie działają panele fotowoltaiczne.

Należy również pamiętać, że ich niebywałym plusem jest fakt, że zbierają one energię słoneczną nawet w pochmurny i brzydki dzień. Brak Słońca na niebie nie niweluje działania paneli, dlatego też błędnym jest myśleć, że działają one tylko w bezchmurny, piękny, letni dzień. 

 

Szczegółowy opis działania paneli fotowoltaicznych

 

Jeśli wdrażanie się w szczegóły jest tym co lubisz, to znajdziesz tutaj dokładny proces przemiany energii słonecznej w energię elektryczną. Pierwszym elementem jest oczywiście światło. Kiedy pada na ogniwa powoduje, że z półprzewodników wytrącane są elektrony, co przyczynia się do powstania przeciwnych ładunków. Następnie pole elektromagnetyczne pozwala na rozdzielenie tych ładunków, co w konsekwencji daje nam prąd elektryczny. Kolejno falownik pozwala na to, by prąd stały, który właśnie został wytworzony zmienił się na prąd zmienny, który jest standardem europejskim. Tak prezentuje się bardziej szczegółowy opis działania paneli fotowoltaicznych. 

 

Postaw na fotowoltaikę!


To właśnie dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej możemy zarówno ocalić naszą planetę, jak i dać początek rozwojowi technologicznemu całego świata. Fotowoltaika to wizja przyszłości, która prędzej czy później zagości w każdym domu, jednak największe korzyści będą czerpać ci, którzy zrobią to najszybciej! Dlatego nie czekaj i postaw na energie odnawialne już dzisiaj, a z pewnością nie pożałujesz!

Masz pytania?

Napisz do Nas

Skontaktuj się z Nami

Nasz kontakt