Godziny Otwarcia: Poniedziałek - Piątek 9.00 - 17.00

W jakim miejscu najczęściej montuje się panele fotowoltaiczne i od czego to zależy?

Dzięki rozwoju technologii energia odnawialna coraz częściej jest brana pod uwagę podczas budowy domów, lub też już długo po ich wybudowaniu. W Polsce widzi się obecnie wiele domów, które na swoich dachach zamontowane mają panele fotowoltaiczne. Jest to niepodważalnie bardzo dobra decyzja zarówno z  uwagi na zdrowie naszej planety, jak i potencjał inwestycyjny jakie takowa instalacja posiada. Jednak nierzadko widzi się również panele fotowoltaiczne na gruncie. Od czego zależy gdzie są one usytuowane? Czy ma to jakieś konkretne znaczenie? Gdzie zamontować panele? To wszystko w dalszej części. 

 

Panele fotowoltaiczne na dachu to zazwyczaj norma
 

Jest to najczęściej wybierany aspekt montażu paneli fotowoltaicznych. Wiąże się to oczywiście z kilkoma sprawami, które powodują, że jest to na tyle opłacalne i wygodne, że jest tak powszechnie wybierane. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu wiąże się oczywiście z tym, że panele mają lepszy dostęp do światła, gdyż na takiej wysokości mało co jest w stanie rzucić na nie cień. Ponadto nie zajmują one przestrzeni posesji, dzięki czemu nasz ogródek zostaje w stanie możliwym do uprawy i aranżacji. Co więcej, sporych rozmiarów dach może nam zapewnić wiele paneli, których moc generowania prądu będzie wystarczająca na zaspokojenie potrzeb energetycznych domu. Dlatego też jest to tak powszechne miejsce na montaż instalacji fotowoltaicznej. Niemniej jednak nie zawsze sprawdzi się on dobrze. W przypadku sąsiedztwa bloków, lub domów znacznie wyższych, które dla naszego nieszczęścia zacieniają powierzchnię dachu – instalacja paneli w tym miejscu nie będzie możliwa. 

 

Panele fotowoltaiczne na gruncie to dobry pomysł?
 

Zdarza się również, że panele fotowoltaiczne są montowane na gruncie przed posesją, lub po prostu na polu  do tego przeznaczonym. Czemu tak? Gdyż często na gruncie jest lepsze nasłonecznienie, niż na dachu, dzięki czemu panele znacznie lepiej działają. Ponadto ziemia daje możliwość na zainstalowanie znacznie większej ilości paneli, co korzystnie wpłynie na ilość wytwarzanej energii. Niestety takie rozwiązanie ma również swoje minusy. W większości wypadków, po montażu paneli nie będzie już miejsca na uprawę ogródka, bądź też ładną jego aranżacje. Dlatego też estetyka naszej działki może się nieco gorzej prezentować. Jednak należy zadać sobie pytanie czy oczekujemy ładnego ogrodu, czy opłacalnej inwestycji w postaci paneli fotowoltaicznych. Zdarza się również, że dobrze wkomponowane panele mogą wyglądać estetycznie w ogrodzie. 

 

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?
 

Na to pytanie musi sobie już każdy z osobna odpowiedzieć. Najpierw trzeba wziąć pod uwagę, gdzie mamy możliwość montażu, gdyż nie zawsze mamy odpowiednio nasłoneczniony grunt. Po drugie trzeba zastanowić się jak dużo chcemy produkować energii. Następnie będziemy już mieć odpowiedzi na najważniejsze pytania, dzięki czemu wybór wówczas nie powinien by już trudny.

Masz pytania?

Napisz do Nas

Skontaktuj się z Nami

Nasz kontakt