Godziny Otwarcia: Poniedziałek - Piątek 9.00 - 17.00

Czy fotowoltaika sprawdza się także podczas zimy?

Dzięki coraz częściej wybieranej energii ze źródeł odnawialnych, wielu ludzi zastanawia się, czy dobrym pomysłem będzie korzystanie z paneli fotowoltaicznych podczas zimy. Mówi się bowiem, że są one znacznie mniej skuteczne i nie dają rady wyprodukować wystarczająco dużo prądu elektrycznego. Jednak czy jest to na tyle uciążliwe i nieopłacalne, jak często się to mówi? Czy zima całkowicie niweluje pracę paneli fotowoltaicznych? Jak odpowiednio konserwować panele? To wszystko znajdziecie państwo poniżej.

 

Czy panele fotowoltaiczne działają również w zimę?

 

Mogłoby się zdawać, że ze względu na położenie Polski na mapie świata, sytuacja pogodowa nie będzie sprzyjać stawianiu instalacji fotowoltaicznych. Często nawet w lato oraz wiosnę dni bywają szare i zachmurzone, przez co mało jest słońca na niebie. Z drugiej strony jednak zdarzają się lata, w których to tych słonecznych dni jest bardzo dużo. To powoduje, że ludzie często mają zagwozdkę, czy jest to w ogóle opłacalne w Polsce z racji tego, że w zimę nie ma prawie wcale ładnych, słonecznych dni. Jednak to, że panele fotowoltaiczne nie działają w zimę jest jedynie bujdą, która została dawno rozsiana bez krzty prawdy. Oczywistym jest, że w brzydkie dni, tym bardziej w zimę, potencjał wytwarzanej energii przez panele fotowoltaiczne jest mniejsza. Nie oznacza to jednak, że z tej racji jest to nieopłacalne. Posiadając instalacje on-grid pozwalamy na to, by nadprodukcja prądu podczas wiosny i lata była sprzedawana koncernom energetycznym, dzięki czemu dostajemy za to pieniądze. W zimie natomiast jeśli nasza instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie wygenerować odpowiedniej ilości prądu, pobierana jest ona z podpiętej instalacji firmy energetycznej. Dlatego nie trzeba się martwić, że w zimie zabraknie nam energii elektrycznej. Ponadto rachunki za prąd w zimie, kiedy to najwięcej prądu zostaje zużyte - będą znacznie niższe, niż dotychczas. 

Co ciekawe, podczas zimy panele fotowoltaiczne działają nawet lepiej, a ich produktywność jest znacznie wyższa, gdyż zimno wcale nie wpływają negatywnie na ich działanie. Wręcz przeciwnie, gdyż niskie temperatury powodują wzrost napięcia modułu, czego konsekwencją jest naturalnie wzrost mocy panelu.

 

Jak dbać o panele fotowoltaiczne zimą?


W zimie oraz jesieni nasze panele fotowoltaiczne są podatne na wiele negatywnych czynników, które mogą zakłócić ich działanie. W jesieni są to liście, które opadając mogą znaleźć się na nich. W zimie natomiast może na nie spaść śnieg i w dużej mierze, lub też całkiem pokryć je białym puchem, który również nie jest dobry dla paneli fotowoltaicznych. Jednak, by temu zaradzić wystarczy oczyścić je z tych niechcianych pozostałości, by znów w pełni mogły funkcjonować. Warto jednak pamiętać, że nieumiejętne ich oczyszczanie może doprowadzić do zadrapań lub pęknięć, które zniszczą panel. Dlatego też dobrze jest zatrudnić specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz narzędzie, do czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

Masz pytania?

Napisz do Nas

Skontaktuj się z Nami

Nasz kontakt