Godziny Otwarcia: Poniedziałek - Piątek 9.00 - 17.00

Czym jest falownik i dlaczego jest on tak bardzo istotny dla instalacji fotowoltaicznych?

Zainteresowanie energiami odnawialnymi jest coraz większe. Przyczynia się do tego z pewnością rozwój technologii oraz firmy takie jak Tesla, które zajmują się produkowaniem samochodów na energię elektryczną. Jest to przyszłość technologiczna, którą można mieć w domu już dziś. Jednak jak ma się do tego technologia odnawialna? W prosty sposób. Energia odnawialna pozwala na ciągłe pobieranie np. promieni słonecznych, aby wytworzyć prąd. Jest to źródło nieskończone i proces ten może być powielany w nieskończoność. Dlatego też używanie tych źródeł energii jest tak ważne. Nieodnawialne bowiem nie mogą być wykorzystywane w nieskończoność, gdyż ich zasoby się powoli kończą i kiedyś zostaną całkowicie wykorzystane. Jednak jak to wszystko działa, i jakim cudem promienie słoneczne zamieniane są w prąd? I czym jest ten falownik tak istotny w całym procesie tworzenia prądu ze źródeł odnawialnych? Czytajcie dalej!

 

Jak panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd z promieni słonecznych?

 

Jest to dość specjalistyczny temat, który potrafi być bardzo zawiły. Jednak w skrócie wytłumaczone tutaj zostanie jak dochodzi do przetworzenia światła na prąd. Promienie słoneczne trafiają do ogniwa fotowoltaicznego, które zmienia je z energii słonecznej w energię elektryczną. Szczegółowo wygląda to w taki sposób, że światło padające na ogniwa wytrąca w półprzewodnikach elektrony, które niezbędne są do wytworzenia przeciwnych ładunków. Następnie pole elektromagnetyczne pozwala na rozdzielenie się tychże ładunków, przez co w konsekwencji powstaje energia elektryczna. Jednak prąd jaki zostaje wówczas zgromadzony, to prąd stały, a powszechnie wiadomo, że w naszych gniazdkach znajduje się prąd przemienny. Co więc pozwala na zmianę jednego w drugie?

 

Falownik, czym jest i jak działa?

 

Inną jego nazwą, równie powszechną jest inwertor czy też przemiennik częstotliwości, gdyż to właśnie dzięki niemu prąd stały jest zmieniany na prąd zmienny. Jak widać jest to więc niezbędny element paneli fotowoltaicznych, dzięki któremu do naszego domu może być dostarczany prąd przemienny. 

Jednak jak zbudowany jest falownik?

Warto wiedzieć, że falowniki dzielą się na trzy rodzaje:

  • Falownik do instalacji off-grid  - pracują one niezależnie od sieci energetycznej

  • Przemiennik częstotliwości on-grid – którego praca jest w dużej mierze uzależniona od sieci energetycznej, do której jest podłączony

  • Falownik hybrydowy – Łączy oba wcześniejsze rodzaje inwertorów

 

Głównymi jego elementami jest układ mostkowo tranzytowy, oraz układy wejściowe oraz wyjściowe. Innowacyjność, która obecna jest w nowoczesnych panelach fotowoltaicznych zapewniła, iż w ich skład wchodzi MPPT, czyli układy śledzące, które pozwalają na wykorzystanie nawet 20% więcej energii elektrycznej. Układ wejściowy posiada również ograniczniki przepięć, bezpieczniki oraz rozłączniki. Wyjściowy natomiast składa się w dużej mierze głównie z dławików, które służą do pozbycia się zakłóceń.

Masz pytania?

Napisz do Nas

Skontaktuj się z Nami

Nasz kontakt