Godziny Otwarcia: Poniedziałek - Piątek 9.00 - 17.00

Fakty i mity na temat fotowoltaiki

Energia odnawialna stała się coraz częściej wybieranym źródłem energii w polskich domach. Jest to bardzo pozytywna wizja przyszłości, gdyż oprócz zdrowia naszej planety, zapewni nieskończoną energię, której możliwości jest bardzo wiele. Rozwój technologii pozwala na wybieranie coraz to lepszych rozwiązań paneli fotowoltaicznych, a ich moc jest z dnia na dzień coraz lepsza. Dlatego też w Polsce powstało wiele mitów na temat energii słonecznej, przez które cała branża jest niepotrzebnie dyskryminowana. Tutaj będą mogli państwo przyjrzeć się najpowszechniejszym mitom na temat fotowoltaiki. Zapraszamy!

 

„W Polsce jest za mało słonecznych dni, żeby energia słoneczna mogła dobrze prosperować!”

 

Jest to wierutna bzdura, które powtarzana raz za razem przez starsze i młodsze pokolenia stała się już niemal wyznacznikiem fotowoltaiki w Polsce. Niestety jednak, takie spostrzeżenia nie mają w sobie krzty prawdy, gdyż ich merytoryczność naukowa wynosi zero. Dzisiejsze panele fotowoltaiczne są skonstruowane w taki sposób, by nawet podczas zachmurzonych dni zbierać energię słoneczną i za pomocą falownika przekształcać ją w prąd przemienny o odpowiedniej częstotliwości. Faktem jest, że podczas zimy gromadzone jest mniej energii elektrycznej, jednak nie jest to tak, że w naszej szerokości geograficznej zimą w ogóle nie jest generowany prąd. Jest, jednak nie zawsze jest on wystarczający, by zasilić wszystkie urządzenia domowe na cały miesiąc. 

 

„Panele fotowoltaiczne w zimę nie działają, ze względu na niskie temperatury!”

 

Kolejna teza niepoparta żadnymi naukowymi dowodami. Co może być jednak dosyć nieoczekiwane jest zupełnie odwrotnie. Wydaje się to dość nielogiczne na pierwszy rzut oka, jednak ma to sens. Zwiększona wydajność paneli fotowoltaicznych podczas niskich, a nawet bardzo niskich temperatur wynika z faktu, iż zimno wywołuje wzrost napięcia modułu, czego konsekwencją jest właśnie wzrost mocy panelu. Jest to więc kolejny mit, który zakorzenił się w zwykłych rozmowach o fotowoltaice, który negatywnie działa na renomę tej energii odnawialnej. Jest to krzywdzące i należy wiedzieć, że takie mity, to tylko niepotwierdzone naukowo zdania niektórych osób. 

 

„Inwestycja w panele fotowoltaiczne się nie opłaca!”

 

Jest to mit, który bardzo często używany jest, by odwieść nas od inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Jednak najnowsze badania oraz obserwacje jasno dają nam do zrozumienia, że jest wręcz przeciwnie. Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwróci się już po 5-7 latach. Potem następuje już jedynie zysk płynący z nagromadzonej energii, lub zysk pieniężny ze sprzedawanej energii w instalacjach typu on-grid. Warto więc obliczyć, że jest to inwestycja, która przeistacza się później jedynie w ciągły zysk. Ponadto używane panele fotowoltaiczne wcale tak bardzo się nie zużywają, a firmy je produkujące dają gwarancję, że po 25 latach użytkowania ich efektywność nie spadnie poniżej 83%. 

Dlatego też nie można wierzyć w mity, które nie pokrywają się z rzeczywistością nawet w jakiejkolwiek części. Energia odnawialna to świetna inwestycja, która pozwoli na zadbanie o naszą planetę i rozwój technologiczny. Nie czekaj i już dziś postaw na energie odnawialne!

Masz pytania?

Napisz do Nas

Skontaktuj się z Nami

Nasz kontakt